Skip to content

4 S Myrtle StVineland, NJ 08360

Built 1914

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Feb 22, 2021

Property Information

Block4201
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1.75S-F-X-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,834
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,400
16%
Improvement Value:$90,600
84%
Total Assessment$108,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,439+0.7%
2024$3,416+5.0%
2023$3,254+2.9%
2022$3,161+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft1,834DeedBook 4205, Page 3843Recorded2/25/2021

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 4002, Page 4432

Property Built

Built

Year Built: 1914