Skip to content

1013 E Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1994
Commercial

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Nov 10, 2020

Property Information

Block4203
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description1S-B-A

Assessment

Land Value:$30,500
11%
Improvement Value:$237,000
89%
Total Assessment$267,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,517+0.7%
2024$8,461+5.0%
2023$8,060+2.9%
2022$7,830+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 4201, Page 3661Recorded11/30/2020

Property Built

Built

Year Built: 1994