Skip to content

32 S State StVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Mar 28, 2000

Property Information

Block4203
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,984
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,200
15%
Improvement Value:$158,100
85%
Total Assessment$185,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,900+0.7%
2024$5,861+5.0%
2023$5,583+2.9%
2022$5,424+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 2426, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1920