Skip to content

28 Columbia AveVineland, NJ 08360

Built 1915

Last Sale Price
$79,000
Last Sale Date
May 3, 2001

Property Information

Block4205
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,871
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
19%
Improvement Value:$123,100
81%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,811+0.7%
2024$4,779+5.0%
2023$4,553+2.9%
2022$4,423+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 2512, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1915