Skip to content

1048 E Almond StVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 11, 2005

Property Information

Block4205
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1S-F-3UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,310
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,200
19%
Improvement Value:$115,900
81%
Total Assessment$143,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,556+0.7%
2024$4,526+5.0%
2023$4,312+2.9%
2022$4,189+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925