Skip to content

29 D'Shibe TerVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jan 19, 2024

Property Information

Block4207
Lot24
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description2S-ST-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,038
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,400
12%
Improvement Value:$171,600
88%
Total Assessment$195,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,209+0.7%
2024$6,168+5.0%
2023$5,875+2.9%
2022$5,708+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft2,038DeedBook 4251, Page 2470Recorded1/22/2024

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 4000, Page 8194

Property Built

Built

Year Built: 1920