Skip to content

42 Glenn TerVineland, NJ 08360

Built 1952

Last Sale Price
$137,500
Last Sale Date
Oct 10, 2017

Property Information

Block4210
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,560
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,600
23%
Improvement Value:$95,000
77%
Total Assessment$122,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,904+0.7%
2024$3,878+5.0%
2023$3,694+2.9%
2022$3,589+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$137,500

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 4159, Page 6936Recorded11/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1952