Skip to content

5 Evelyn AveVineland, NJ 08360

Built 1934

Last Sale Price
$191,000
Last Sale Date
Jun 26, 2017

Property Information

Block4210
Lot26
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1S-B- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,568
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,300
22%
Improvement Value:$129,200
78%
Total Assessment$165,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,270+0.7%
2024$5,235+5.0%
2023$4,987+2.9%
2022$4,844+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$191,000

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 4156, Page 5077Recorded8/16/2017

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 4152, Page 4512Recorded4/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 1934