Skip to content

234 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1930

Last Sale Price
$112,200
Last Sale Date
Jul 14, 2020

Property Information

Block4211
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description2S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,708
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,100
28%
Improvement Value:$74,000
72%
Total Assessment$103,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,283+0.7%
2024$3,261+5.0%
2023$3,106+2.9%
2022$3,018+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$112,200

From:

To:

Sq Ft1,708DeedBook 4198, Page 4362Recorded9/23/2020

Property Sale

Sale
$112,200

From:

To:

Sq Ft1,708DeedBook 4196, Page 8861Recorded8/13/2020

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 1258, Page 1053

Property Built

Built

Year Built: 1930