Skip to content

106 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1969
Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Apr 13, 2016

Property Information

Block4211
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,890
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,000
50%
Improvement Value:$195,300
50%
Total Assessment$387,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,332+0.7%
2024$12,250+5.0%
2023$11,669+2.9%
2022$11,336+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft4,890DeedBook 4140, Page 3752Recorded4/19/2016

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 2697, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1969