Skip to content

1174 Roberts BlvdVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Date
Nov 18, 2064

Property Information

Block4211
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
DescriptionGARAGE
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,360
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,400
75%
Improvement Value:$10,000
25%
Total Assessment$39,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,255+0.7%
2024$1,246-24.8%
2023$1,657+2.9%
2022$1,610+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$20,000
Sq Ft1,360DeedBook 4204, Page 2580Recorded1/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 1925