Skip to content

282 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1951

Last Sale Price
$192,100
Last Sale Date
Dec 16, 2022

Property Information

Block4212
Lot24
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1S-B- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,596
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,600
17%
Improvement Value:$138,200
83%
Total Assessment$166,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,311+0.7%
2024$5,276+5.0%
2023$5,026+2.9%
2022$4,882+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$192,100
Sq Ft1,596DeedBook 4236, Page 3689Recorded12/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 1951