Skip to content

1142 E Chestnut AveVineland, NJ 08360

Built 1967
Commercial

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Jan 3, 1985

Property Information

Block4212
Lot26
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description1S-F-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,300
15%
Improvement Value:$189,000
85%
Total Assessment$222,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,078+0.7%
2024$7,031+5.0%
2023$6,698+2.9%
2022$6,507+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 1545, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1967