Skip to content

1138 E Chestnut Ave(Unit C0013)Vineland, NJ 08360

Built 1992
Commercial

Last Sale Price
$664,046
Last Sale Date
Nov 9, 1992

Property Information

Block4212
Lot2713
QualifierC0013
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0042

Building Details

Building Class---
Description1S-F-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,100
15%
Improvement Value:$363,700
85%
Total Assessment$428,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,653+0.7%
2024$13,563+5.0%
2023$12,920+2.9%
2022$12,551+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$664,046
DeedBook 1971, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1992