Skip to content

1100 E Chestnut Ave(Unit C1B)Vineland, NJ 08360

Built 1994
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2021

Property Information

Block4213
Lot2402
QualifierC1B

Sq Footage---
Acreage0.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,300
21%
Improvement Value:$350,300
79%
Total Assessment$443,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,124+0.7%
2024$14,031+5.0%
2023$13,366+2.9%
2022$12,984+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 2050, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1994