Skip to content

65 Evelyn AveVineland, NJ 08360

Built 1930

Last Sale Price
$10,500
Last Sale Date
Sep 30, 2068

Property Information

Block4212
Lot38
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,695
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,700
20%
Improvement Value:$110,800
80%
Total Assessment$138,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,410+0.7%
2024$4,381+5.0%
2023$4,173+2.9%
2022$4,054+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$10,500
DeedBook 1138, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1930