Skip to content

912 E Chestnut AveVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2019

Property Information

Block4219
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,378
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,100
14%
Improvement Value:$108,000
86%
Total Assessment$125,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,983+0.7%
2024$3,957+5.0%
2023$3,769+2.9%
2022$3,662+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 1793, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1920