Skip to content

56 S Spring RdVineland, NJ 08360

Built 1976

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Dec 3, 2021

Property Information

Block4301
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,304
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,700
15%
Improvement Value:$191,800
85%
Total Assessment$226,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,212+0.7%
2024$7,164+27.8%
2023$5,607+2.9%
2022$5,447+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft2,304DeedBook 4219, Page 2825Recorded12/6/2021

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft2,304DeedBook 4160, Page 6905Recorded12/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1976