Skip to content

596 S Spring RdVineland, NJ 08361

Built 1957

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Jul 21, 1997

Property Information

Block4302
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,260
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,400
26%
Improvement Value:$101,400
74%
Total Assessment$136,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,356+0.7%
2024$4,327+5.0%
2023$4,122+2.9%
2022$4,004+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 2249, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1957