Skip to content

511 Hazel AveVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Aug 8, 2003

Property Information

Block2410
Lot30
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,262
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,700
27%
Improvement Value:$72,900
73%
Total Assessment$99,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,171+0.7%
2024$3,150+5.0%
2023$3,001+2.9%
2022$2,915+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2683, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1950