Skip to content

1936 Washington AveVineland, NJ 08361

Built 1950

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block4302
Lot24
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1S-CB-X
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,547
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
12%
Improvement Value:$217,600
88%
Total Assessment$247,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,880+0.7%
2024$7,828+5.0%
2023$7,457+2.9%
2022$7,244+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft3,547DeedBook 4232, Page 9512Recorded9/26/2022

Property Sale

Sale
$71,128
DeedBook 1699, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1950