Skip to content

1283 Greenwood DrVineland, NJ 08361

Built 1958

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block5233
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,474
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
11%
Improvement Value:$278,300
89%
Total Assessment$311,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,931+0.7%
2024$9,865+14.1%
2023$8,647+2.9%
2022$8,400+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft3,474DeedBook 4233, Page 9084Recorded10/19/2022

Property Sale

Sale
$55,800
DeedBook 1454, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1958