Skip to content

1848 Washington AveVineland, NJ 08360

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2016

Property Information

Block4302
Lot28
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,834
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,700
21%
Improvement Value:$145,500
79%
Total Assessment$184,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,865+0.7%
2024$5,826+5.0%
2023$5,550+2.9%
2022$5,392+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 1264, Page 374

Property Built

Built

Year Built: 1951