Skip to content

1282 Edgewood DrVineland, NJ 08360

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2016

Property Information

Block5229
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,823
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,900
24%
Improvement Value:$112,200
76%
Total Assessment$147,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,684+0.7%
2024$4,653+5.0%
2023$4,432+2.9%
2022$4,306+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960