Skip to content

1810 Washington AveVineland, NJ 08361

Built 1945

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 11, 2017

Property Information

Block4302
Lot30
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,558
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,400
24%
Improvement Value:$118,900
76%
Total Assessment$157,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,008+0.7%
2024$4,975+5.0%
2023$4,739+2.9%
2022$4,604+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 4157, Page 9554Recorded9/25/2017

Property Built

Built

Year Built: 1945