Skip to content

1520 Washington AveVineland, NJ 08361

Built 1948

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2025

Property Information

Block4305
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,056
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,900
21%
Improvement Value:$120,300
79%
Total Assessment$153,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,318+0.7%
2024$3,296+24.9%
2023$2,640+3.5%
2022$2,550+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,056DeedBook 4263, Page 6408Recorded11/27/2024

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,056DeedBook 4223, Page 5265Recorded3/4/2022

Property Built

Built

Year Built: 1948