Skip to content

726 S Valley AveVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2010

Property Information

Block5006
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,044
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,700
24%
Improvement Value:$87,700
76%
Total Assessment$115,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,424+0.7%
2024$3,400+5.4%
2023$3,227+3.2%
2022$3,128+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$30,250
DeedBook 1270, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1950