Skip to content

250 Highland AveVineland, NJ 08361

Built 1965

Last Sale Date
Aug 25, 2064

Property Information

Block4401
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,148
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,900
19%
Improvement Value:$140,000
81%
Total Assessment$173,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,537+0.7%
2024$5,500+5.0%
2023$5,240+2.9%
2022$5,090+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$193,000

From:

To:

Sq Ft2,148DeedBook 4136, Page 6323Recorded12/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 1965