Skip to content

2065 E Landis AveVineland, NJ 08361

Built 1920

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block4401
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description2S-B-O-3UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,207
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
16%
Improvement Value:$186,600
84%
Total Assessment$222,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,075+0.7%
2024$7,028+5.0%
2023$6,695+2.9%
2022$6,504+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft2,207DeedBook 4205, Page 4703Recorded2/26/2021

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,207DeedBook 4123, Page 6444Recorded12/8/2014

Property Sale

Sale
$298,000
DeedBook 2886, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1920