Skip to content

105 S Spring RdVineland, NJ 08361

Built 1969

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Mar 21, 2024

Property Information

Block4401
Lot71
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,016
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,400
18%
Improvement Value:$165,800
82%
Total Assessment$202,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,438+20.6%
2024$5,339+5.0%
2023$5,086+2.9%
2022$4,941+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft2,016DeedBook 4253, Page 8174Recorded3/27/2024

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft2,016DeedBook 4248, Page 7368Recorded11/13/2023

Property Built

Built

Year Built: 1969