Skip to content

2614 E Chestnut AveVineland, NJ 08361

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Mar 22, 2001

Property Information

Block4405
Lot2801
QualifierCB1
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
DescriptionC0ND0
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
28%
Improvement Value:$234,400
72%
Total Assessment$327,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,424+0.7%
2024$10,356+5.0%
2023$9,865+2.9%
2022$9,583+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 2503, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1970