Skip to content

2630 E Chestnut Ave(Unit CC3)Vineland, NJ 08361

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Jun 27, 2024

Property Information

Block4405
Lot2804
QualifierCC3
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
DescriptionC0ND0
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
31%
Improvement Value:$92,500
69%
Total Assessment$134,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,267+0.7%
2024$4,238+5.0%
2023$4,037+2.9%
2022$3,922+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 4258, Page 1668Recorded7/18/2024

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 4203, Page 1520Recorded1/7/2021

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 4185, Page 9561Recorded10/18/2019

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2128, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1970