Skip to content

715 Victoria CtVineland, NJ 08361

Built 2001

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Nov 15, 2024

Property Information

Block4407
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,722
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
17%
Improvement Value:$168,800
83%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,457+0.7%
2024$6,415+5.0%
2023$6,110+2.9%
2022$5,936+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,722DeedBook 4263, Page 1857Recorded11/18/2024

Property Sale

Sale
$161,680
DeedBook 2498, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 2001