Skip to content

715 Fernwood DrVineland, NJ 08361

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2015

Property Information

Block4407
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,718
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,100
20%
Improvement Value:$132,600
80%
Total Assessment$165,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,276+0.7%
2024$5,241+5.0%
2023$4,993+2.9%
2022$4,850+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,500
DeedBook 1259, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1977