Skip to content

730 Sharon CtVineland, NJ 08361

Built 1994

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jan 30, 2004

Property Information

Block4407
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,200
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
15%
Improvement Value:$192,700
85%
Total Assessment$226,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,218+0.7%
2024$7,171+5.0%
2023$6,830+2.9%
2022$6,636+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 2721, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1994