Skip to content

713 Sharon CtVineland, NJ 08361

Built 1994

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 28, 2006

Property Information

Block4407
Lot28
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,060
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,900
15%
Improvement Value:$192,300
85%
Total Assessment$226,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,202+0.7%
2024$7,155+5.0%
2023$6,815+2.9%
2022$6,621+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4000, Page 1641

Property Built

Built

Year Built: 1994