Skip to content

406 Highland AveVineland, NJ 08361

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2067

Property Information

Block4401
Lot34
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,672
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,900
24%
Improvement Value:$103,200
76%
Total Assessment$136,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,333+0.7%
2024$4,305+5.0%
2023$4,101+2.9%
2022$3,984+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 1110, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1967