Skip to content

647 S Spring RdVineland, NJ 08361

Built 1957

Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Sep 9, 2023

Property Information

Block4408
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,288
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
20%
Improvement Value:$131,100
80%
Total Assessment$164,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,241+0.7%
2024$5,206+58.8%
2023$3,278+3.2%
2022$3,178+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$299,900
Sq Ft1,288DeedBook 4246, Page 5282Recorded9/18/2023

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,288DeedBook 4242, Page 8928Recorded6/13/2023

Property Sale

Sale
$31,800
DeedBook 1215, Page 1113

Property Built

Built

Year Built: 1957