Skip to content

1158 Roberts BlvdVineland, NJ 08360

Built 1952

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Mar 28, 2024

Property Information

Block4211
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1S-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,276
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,300
21%
Improvement Value:$109,700
79%
Total Assessment$138,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,394+15.5%
2024$3,805+5.0%
2023$3,625+2.9%
2022$3,521+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$282,000
Sq Ft1,276DeedBook 4254, Page 1798Recorded4/5/2024

Property Sale

Sale
$82,200
Sq Ft1,276DeedBook 4194, Page 3596Recorded6/2/2020

Property Sale

Sale
$183,500
DeedBook 2883, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1952