Skip to content

3569 E Landis AveVineland, NJ 08361

Built 1948
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Nov 4, 2025

Property Information

Block4501
Lot28
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description1S-F-O-1UG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,017
Acreage1.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,400
55%
Improvement Value:$71,100
45%
Total Assessment$156,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,983+0.7%
2024$4,950+5.0%
2023$4,715+2.9%
2022$4,581+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000
Sq Ft1,017DeedBook 4277, Page 7035Recorded11/5/2025

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 1782, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1948