Skip to content

350 S Lincoln AveVineland, NJ 08361

Built 1950

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 29, 2011

Property Information

Block4501
Lot33
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,822
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
11%
Improvement Value:$267,200
89%
Total Assessment$300,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,558+0.7%
2024$9,495+5.0%
2023$9,045+2.9%
2022$8,787+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4083, Page 1753

Property Built

Built

Year Built: 1950