Skip to content

3475 E Chestnut AveVineland, NJ 08361

Built 1969

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 30, 2018

Property Information

Block4505
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,976
Acreage1.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,900
24%
Improvement Value:$142,100
76%
Total Assessment$187,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,954+0.7%
2024$5,915+5.0%
2023$5,634+2.9%
2022$5,473+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,976DeedBook 4170, Page 9588Recorded9/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 1969