Skip to content

3538 Laurel CtVineland, NJ 08361

Built 1981

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
Jan 15, 2016

Property Information

Block4505
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,012
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
19%
Improvement Value:$151,500
81%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,970+0.7%
2024$5,931+5.0%
2023$5,649+2.9%
2022$5,488+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$176,000

From:

To:

Sq Ft2,012DeedBook 4137, Page 3678Recorded1/20/2016

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 4030, Page 1597

Property Built

Built

Year Built: 1981