Skip to content

2744 Menantico RdVineland, NJ 08361

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2011

Property Information

Block4506
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,028
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
18%
Improvement Value:$201,500
82%
Total Assessment$246,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,839+0.7%
2024$7,787+5.0%
2023$7,418+2.9%
2022$7,206+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 2218, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1992