Skip to content

2680 Menantico RdVineland, NJ 08360

Built 1993

Last Sale Price
$144,640
Last Sale Date
Jun 28, 2016

Property Information

Block4506
Lot24
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,443
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,800
20%
Improvement Value:$159,300
80%
Total Assessment$199,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,339+0.7%
2024$6,298+5.0%
2023$5,999+2.9%
2022$5,828+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$144,640

From:

To:

Sq Ft2,443DeedBook 4142, Page 7576Recorded6/29/2016

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

Sq Ft2,443DeedBook 4108, Page 823Recorded8/9/2013

Property Built

Built

Year Built: 1993