Skip to content

949 S Brewster RdVineland, NJ 08361

Built 1997

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
Dec 28, 2016

Property Information

Block4506
Lot27
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,248
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,400
21%
Improvement Value:$126,000
79%
Total Assessment$160,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,107+0.7%
2024$5,073+5.0%
2023$4,833+2.9%
2022$4,695+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$181,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 4148, Page 9539Recorded1/9/2017

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 2041, Page 96