Skip to content

4775 E Chestnut AveVineland, NJ 08361

Built 2004

Last Sale Price
$216,000
Last Sale Date
Oct 20, 2004

Property Information

Block4602
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,546
Acreage1.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,700
18%
Improvement Value:$200,900
82%
Total Assessment$244,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,788+0.7%
2024$7,737+5.0%
2023$7,370+2.9%
2022$7,159+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 2780, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 2004