Skip to content

1301 Venezia AveVineland, NJ 08361

Built 2003

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Mar 2, 2004

Property Information

Block5301
Lot25
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,618
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
18%
Improvement Value:$179,600
82%
Total Assessment$219,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,995+0.7%
2024$6,949+5.0%
2023$6,620+2.9%
2022$6,431+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 2726, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 2003