Skip to content

4480 Piacenzia AveVineland, NJ 08361

Built 1988

Last Sale Price
$17,815
Last Sale Date
Jun 3, 1987

Property Information

Block4602
Lot40
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage5,207
Acreage4.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,700
18%
Improvement Value:$279,800
82%
Total Assessment$339,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,810+0.7%
2024$10,738+5.0%
2023$10,229+2.9%
2022$9,937+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$17,815
DeedBook 1674, Page 165