Skip to content

5324 Genoa AveVineland, NJ 08361

Built 1911
Farm (Qualified)

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Mar 4, 2022

Property Information

Block4603
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,408
Acreage21.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$19,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,653+0.7%
2024$1,642+5.0%
2023$1,564+2.9%
2022$1,519+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 2316, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1911